středa 26. listopadu 2014

Řím a Karel Čapek


Karel Čapek navštívil Řím v době, kdy ještě nebyl turismus tak masově rozšířený jako dnes. Nevím co by na všechen ten ruch dnešní doby říkal, ale jeho postřehy ve své době byly nadčasové a ještě dnes jsou aktuální.  Ze svých cest po celé Itálii si přivezl deník poznámek, které pak vyšly jako cestopis s názvem "Italské listy". Z Itálie měl Karel Čapek pocity rozporuplné, užíval si celkové atmosféry vjemů a pocitů z lidí, přírody a architektury. Ze samotného Říma ale úplně nadšený nebyl, přesto a nebo právě proto, že se na něj dobře a pečlivě připravil a znal toto město s jeho historií a architekturou ještě dříve, než jej přijel poznat osobně. Bylo toho na něj jaksi moc. Moc antiky, moc gotiky, moc baroka, moc okázalosti. Karel Čapek dával přednost místům skromnějším a poetičtějším.
A tato místa a zákoutí objevoval i v Římě.

 

Citt."K zvláštnostem Říma bych počítal kočky na foru Trajánově, je to trávníček pod úrovní ulice, ohraničený mřížemi, uprostřed stojí Trajánův sloup, jeden z nejpošetilejších památníků světa, a kolem dokola polámané sloupy. Na těch sloupech jsem napočítal onehdy ne méně než šedesát koček všech barev. Je to nádherný pohled."

Karel Čapek, "Italské Listy", 17.vyd. Československý spisovatel v Praze, r.1970, 108s. 22-112-70
V poznámce o bazilice SS. Cosma e Damiano Karel Čapek velmi krásně popisuje mozaiku o které jsem se zmínila na začátku letošního roku :
"......vzpomínám na vás ještě jednou, zlaté mozaiky, neboť našel jsem ještě krásnější a světlejší v SS.Cosma e Damiano, kam nechodí nikdo, kde nebyl nikdo než varhany, na nichž preludovaly neviditelné ruce; mezi dvanácti ovečkami třináctá, tot' Kristus; ovečka na knize se sedmi pečetěmi, tot' on, a ještě jednou on ve slávě nebeské; nebot' tehdy snad ještě nedělali kříže s mrtvýma strašným Kristem. Svatí pak jsou hubení, něžných rukou a hrozně velkých, vážných očí; svatý Petr a Pavel je vedou ke Kristu, jenž je přijímá s pohlede stejně smutným."

Karel Čapek, "Italské Listy", 17.vyd. Československý spisovatel v Praze, r.1970, 108s. 22-112-70
M.

Žádné komentáře:

Okomentovat